Temmelig mange e-shops tildeler i øjeblikket flere leveringsmetoder. Det mest populære er lige nu at få bragt ordren til en pakkeshop, hvor du selv afhenter dine produkter på et valgfrit tidspunkt. Leveringstypen er nemlig vældig simpel, og oftest endda den billigste leveringsmanér.

Du kan ydermere beslutte dig for at få ordren sendt hjem til dig eller til hvor du arbejder. Leveringsformen er gerne en sjat dyrere, men derudover yderst fleksibel. Den billigste leveringsløsning er unægtelig at du selv henter ordren, men det afhænger af at du har bopæl med kort afstand til internet virksomhedens bopæl.

Leveringshastigheden kan i nogle tilfælde være vældig betydningsfuld ifald man har behov for produkterne om kort tid, så af den grund er det selvfølgelig meningsfuldt at vi dobbelttjekker den anslåede leveringstid på den respektive vare.

Masser af online shops yder levering på næste hverdag på flere produkter, men vær vagtsom da det forudsætter at bestillingen gennemføres forud for et aftalt klokkeslæt, sådan at de garanteret kan nå at få varen ordnet før medarbejderne tager hjem.

En hel del internet shops byder på portofri levering, men i reglen påkræves det at du bestiller for et konkret beløb. Derudover må man beslutte sig for den billigste leveringsform, hvilket tit – ligegyldigt om man befinder sig ved Odense, Middelfart eller Lystrup – vil være at få fragtfirmaet til at køre produkterne til et afhentningssted.

Netkøb vækster eksplosivt

Det er i dag særligt smertefrit for enhver at finde information om priser i blandt flere online webshops hos artikel67 og til tak har mange online webshops ikke kunne slippe for at tvinge prisniveauet på mange af deres varer – til drenge og piger, men ligeledes til damer og herrer – eftertrykkeligt, og endda nogle gange tilbyde fragt uden betaling.

Det kan dog imidlertid være nyttigt at kigge forbi enkelte internet virksomheder i Danmark efter rabatkoder inden du gennemfører din bestilling, sådan at man er tryg ved at skaffe sig den prisbilligste pris.

Man bør lige meget hvad huske på, at ifald en internet handler reklamerer deres varer til salg for en pris der er mystisk tiltalende, kan det for det meste være et faresignal om en falsk e-butik. Kortkøb er heldigvis inkluderet i en lovbestemmelse, der støtter folk imod falske online shops.

Generelt tilråder vi bestillinger med kort eller MobilePay. Alternativt bør du bruge et afbetalingstilbud fra fx ViaBill, i tilfælde af at du ser en fordel i at honorere prisen ude i fremtiden.

Forinden nogen køber på en webbutik burde man til hver en tid betragte dens regler, men det er undertiden en tidskrævende opgave.

En nem løsning er at kigge om e-handlen er medlem af e-mærket, som almindeligvis er en erklæring om at online butikken anerkender de opstillede regler, og at e-firmaet jævnligt tilses af sagkyndige som forstår lovgivningen. Desuden får du anledning til en hjælpende hånd, hvis du bliver udsat for besvær ved din handel.

I øvrigt kan det være til hjælp at køber er opmærksom på de vigtigste bestemmelser der gælder for bestillingen, som eksempelvis den ombytningspolitik netbutikken benytter. Derfor er det tillige afgørende, at man stadig bevarer sin købsbekræftelse, således man i fremtiden vil kunne vidne om sin bestilling, om man efterspørger produkter til en mand eller kvinde.

Internet shopping stiger stødt

Trustpilot resulterer i en del fremragende chancer for at tyde ganske mange andre forbrugeres tanker og på grund af dette tilrådes det, at du vurderer e-forhandlerens anmeldelser før du færdiggør din shopping.

Facebook byder på desuden stort set fortræffelige genveje til at få indtryk af online forretningens troværdighed. Tilmed møder vi en del e-butikker som gør det muligt at registrere en kritik af deres køb, som tilmed burde tages i brug til at bedømme tidligere kunders oplevelser.

Hjemmesiden er reklamefinansieret. Vi har samarbejder med en samling af online varehuse hvori vi introducerer forretningernes tilbud, og indkasserer kommission under forudsætning af at den besøgende vi sender videre foretager en ordre.

Oplysninger angående tilbud og internet virksomheder værnes om løbende, men vi kan desværre ikke garantere imod justeringer der muligvis er implementeret efter at vi sidste gang opdaterede hjemmesidens informationer.