En lang række online varehuse frembyder til alt held en lang række forskellige metoder til levering. Den mest anvendte er nu om stunder levering til et afhentningssted, fordi det så er super fleksibelt for dig at kunne hente dine nye varer lige når det passer dig. Fragtformen er nemlig særligt ligetil, og i mange tilfælde derudover den mindst kostelige form for fragt.

Du kunne også beslutte dig for at bestille pakken til levering til din private bopæl eller til adressen på dit arbejde. Muligheden er mange gange et hak dyrere, men omvendt rigtig nem. Den mest prisbevidste leveringsudgave er uden tvivl selv at hente produkterne, men den løsning står og falder med at du lever med kort afstand til internet butikkens arbejdslager.

Leveringsdygtigheden er temmelig vigtig hvis vi har behov for dine nye produkter med det samme, så derfor er det selvfølgelig fornuftigt at vi tjekker den anslåede leveringsdato for den aktuelle vare.

En række e-forretninger giver levering efter en enkelt hverdag på deres favorit varenumre, men vær opmærksom på at det betinges af at transaktionen gennemføres inden et angivent klokkeslæt, med det formål at de har en chance for at nå at få varen skippet afsted forinden logistikpersonalet holder fyraften.

Nogle online forretninger præsterer gratis fragt, men ofte stiller det krav om at du indkøber for et fastsat beløb. Derudover kan du gribe den mest letkøbte leveringsudgave, som mange gange – ligegyldigt om du bor ved Esbjerg, Hjørring eller Skælskør – vil være at få dem til at bringe varerne til et afhentningssted.

Online shopping vokser og vokser

Det er jo særdeles simpelt for almindelige mennesker at sammenligne priser (via fx PriceRunner) hos flere online firmaer på https://www.funktion.dk og til gengæld har masser af online butikker fundet det nødvendigt at presse priserne på specielt deres bedst i test produkter – til børn, og endvidere også til kvinder og mænd – enormt, og endda nogle gange tilbyde fragtfri levering.

Det kan imidlertid blive profitabelt at udforske nogle shops på nettet efter tilbud før du køber, så man er skudsikker på at få den skarpeste pris.

Man skal ikke desto mindre ikke overse, at hvis en butik på nettet forhandler produkter til salg for en pris som anses for besynderligt fremragende, så burde det for det meste være et faresignal om en svindel netbutik. Køb med gængse betalingskort er heldigvis en del af en orden, der beskytter dig imod uægte online butikker.

Generelt anbefaler vi køb med betalingskort eller MobilePay. Som en anden løsning bør du anvende en afdragsordning som fx ViaBill, i tilfælde af at du vil afbetale beløbet over flere uger.

Forud for at nogen bestiller i en online shop bør de for at være på den sikre side gennemse virksomhedens vilkår, men det er tit ikke særlig interessant.

En anden løsning kunne være at efterse om netshoppen er godkendt af e-mærket, eftersom det almindeligvis er en sikring om at internet shoppen efterkommer de officielle regler, samt at internet virksomheden undertiden efterses af jurister der er meget fortrolige vilkårene på området. Desuden tilbydes du chance for at blive hjulpet, for så vidt du skulle få udfordringer i processen med din bestilling.

Foruden dette går vi ind for at kunden er hensynstagende til de elementære reglementer der indvirker på købet, som for eksempel hvilken returpolitik online shoppen bruger. På grund af dette er det ligeledes essesentielt, at man stadigvæk gemmer sin kvittering, så man fremadrettet vil kunne bevise bestillingen, ligegyldigt om man er på indkøb til en pige eller dreng.

E-handel vokser fortsat

Trustpilot byder på rigtig fornemme løsninger til at inspicere adskillige forhenværende køberes omtaler og derved tilrådes det, at du sonderer online shoppens bedømmelser forinden du færdiggør din shopping.

Facebook præsterer derudover absolut værdifulde metoder til at få indsigt i online butikkens troværdighed. Desuden møder vi en del online firmaer som gør det muligt at tilkendegive en bedømmelse af købsoplevelsen, hvilket også kan tages i brug til at tage stilling til hvor glade kunderne er.

Vores website er finansieret af indtægter fra annoncer. Vi har et fast samarbejde med en masse online varehuse hvor vi præsenterer virksomhedernes produkter, og får godtgørelse forudsat den besøgende vi sender videre laver en bestilling.

Orientering om tilbud og e-butikker værnes om rutinemæssigt, men vi giver ingen garanti imod ændringer der er blevet implementeret siden vi sidste gang opdaterede de anvendte data.