7876 8672 - Denne side er et produktkatalog og linker til shops med produkterne [email protected]
Vælg en side

De fleste e-handler giver nu om dage mange forskellige leveringsmetoder. En af de mest moderne er nu til dags pakkeshops, som gør at du kan hente produkterne lige når det passer dig. Fragttypen er jo ultra smart, og i mange tilfælde tillige den billigste leveringsudgave.

Du burde tillige foretrække at bestille produkterne til levering til din adresse eller ud på din arbejdsplads. Leveringsformen bliver gennemsnitligt en kende dyrere, men samtidig ret let gængelig. Den mest prisbevidste leveringsmåde vil dog til enhver tid være at du selv henter produkterne, som dog forudsætter at du lever i kort afstand af online shoppens arbejdslager.

Leveringstidspunktet er meget essentiel ifald man behøver pakken straks, og i det øjemed er det ret så aktuelt at du ser nærmere på leveringstiden ved den respektive vare.

Temmelig mange online forhandlere præsterer levering på næstkommende hverdag på en lang række af deres varer, men vær opmærksom på at det forudsætter at handlen gemmenføres før et fast klokkeslæt, så at de højst sandsynligt kan nå at få produktet skippet afsted inden lagermedarbejderne får fri.

En hel del internet webshops sikrer gebyrfri levering, men i de fleste tilfælde kun hvis der bestilles for en bestemt sum. Som alternativ skulle man udvælge den billigste fragtmetode, hvilket gerne – ligegyldigt om du bor nær Roskilde, Brønderslev eller Fredensborg – vil blive at få dem til at bringe pakken til et afhentningssted.

Bestil til hvor du bor eller til dit arbejdes adresse

Det er jo super uproblematisk for enhver at prissammenligne fra flere e-handler og derfor har en hel del internet butikker fundet det nødvendigt at stampe salgspriserne på mange af deres produkter – til børn og babyer, samt til mænd og kvinder – en hel del, og endda nogle gange love levering uden betaling.

Dog kan det ikke desto mindre vise sig udbytterigt at tjekke nogle enkelte e-shops efter rabatkoder før du handler, sådan at man er skråsikker på at få den skarpeste pris.

Man bør ikke desto mindre huske på, at i tilfælde af at en internet webshop forhandler varer til salg for en salgspris som kan virke kolossalt gunstig, kan det ofte være et signal om en bedragerisk shop. Kortbetalinger er ikke desto mindre indbefattet af en bestemmelse, som værner folk imod snydagtige forretninger på nettet.

Vi går generelt ind for betalinger med kort eller betalinger med mobilen. Som en alternativ mulighed kan du udnytte en afbetalingsløsning som f.eks. ViaBill, forudsat du tilstræber at afbetale pengene senere.

Inden nogen bestiller hos en forretning på nettet kan man for at være sikker bese netbutikkens vilkår, det er dog for det meste ikke super interessant.

Et alternativ er at efterse om e-handlen er medlem af e-mærke ordningen, grundet at det bør være en sikkerhed for at e-shoppen imødekommer de danske love, udover at virksomheden fra tid til anden gennemses af sagkyndige som har nøje kendskab til vilkårene. Det er en rigtig god mulighed for support, når du får besvær i processen med dit køb.

Tilsvarende foreslåes det at køber er vaks omkring de mest vedkommende forhold der indvirker på købet, som fx den bytteret netbutikken har. I relation til det er det tilmed vigtigt, at man permanent bibeholder ens kvittering, så man fremadrettet vil kunne dokumentere sin bestilling, uanset om du søger efter varer til en kvinde eller mand.

Tjek om internet virksomheden er e-mærket medlem

Trustpilot yder flere stabile muligheder for at kontrollere ganske mange eksisterende brugeres bedømmelser og derfor rekommanderer vi, at du gransker online firmaets kritik inden du bestiller.

Facebook genererer på samme måde evigt pålidelige metoder til at få et kig ind i webbutikkens kundetilfredshed. Herinde ses en række internet forhandlere som giver folk mulighed for at formulere en bedømmelse af ordreforløbet, som tilmed bør benyttes til at bedømme tilfredsheden hos kunderne.

Viden angående produkter og netbutikker opdateres løbende, men vi tager ikke ansvar for forandringer der måtte være udført siden nyligste opdatering af de viste data.