7876 8672 - Denne side er et produktkatalog og linker til shops med produkterne [email protected]
Vælg en side

Temmelig mange online forhandlere tildeler i vore dage mange forskellige løsninger til levering. Den mest populære er i øjeblikket pakkeshoppen, som giver dig mulighed for at hente dine varer når du har lyst. Leveringstypen er altså ret ukompliceret, samt typisk tillige den prisbilligste leveringsmetode.

Du bør endvidere afveje for og imod at bestille ordren til levering hjem til hvor du bor eller ud på din arbejdsplads. Fragttypen er i regelen en anelse dyrere, men endvidere ekstremt ligetil. Den mest letkøbte fragtmetode vil dog altid være at du selv henter produkterne, men den løsning er betinget af at du befinder dig lige ved online forretningens adresse.

En lang række netbutikker præsterer 1 dags levering på deres primære varer, der dog regnes ud fra at du bestiller tidligere end et fastslået klokkeslæt, sådan at de med sikkerhed kan nå at få varerne fikset forinden de pakkeansatte får fri.

En række e-handler i Danmark præsterer fragt uden betaling, men oftest afkræver det at du aftager for en bestemt pris. Derudover bør du overveje den mindst kostelige type af levering, hvilket ofte – uafhængig om du bor i København, Korsør eller Slangerup – vil være at få fragtfirmaet til at køre ordren til et afhentningssted.

Den mest prisbevidste form for levering

Det er i dag rigtig enkelt for forbrugerne at lave prissammenligning på forskellige netshops og derved har massevis af e-forhandlere været presset til at at formindske udsalgspriserne på specielt deres bedst i test produkter – til børn og babyer, og samtidig også til herrer og damer – eftertrykkeligt, og endda nogle gange byde på fri fragt.

Derfor kan det imidlertid vise sig fordelagtigt at checke enkelte forretninger på nettet efter tilbud forinden du gennemfører dit køb, så man er tryg ved at få den mest attraktive pris.

Man skal imidlertid være så påpasselig, at i tilfælde af at en online butik udbyder bedst i test varer til salg for en pris som virker ubegribelig lav, burde det i nogle tilfælde være en varsel om en bedragerisk webshop. Bestillinger med kort er heldigvis indbefattet af en vedtægt, hvilket assisterer os overfor svindlende online forretninger.

Vi går generelt ind for bestillinger med kort eller betalinger med mobilen. Som en anden løsning burde du benytte et afdragstilbud fra eksempelvis ViaBill, i tilfælde af at du higer efter at honorere pengene over en periode.

Trustpilot medfører egentlig gavnlige muligheder

Forinden folk shopper i en netshop kunne man egentlig gennemløbe forhandlerens regler, dog er det bare ikke videre spændende.

En anden løsning er at finde ud af om e-firmaet er medlem af e-mærket, grundet at det kan være en indikator for at netbutikken følger de danske retningslinjer, tillige med at internet selskabet rutinemæssigt kontrolleres af eksperter der har megen viden om lovene på området. Desuden får du lejlighed til at få hjælp, ifald du oplever besvær i forbindelse med din ordre. Hjemmeside.

For øvrigt tilråder vi at kunden er oppe på mærkerne omkring de væsentligste regler der kan have indflydelse på bestillingen, som for eksempel hvilken bytteret shoppen tilsikrer. I den forbindelse er det tilmed essesentielt, at man stadig bevarer ens kvitteringsmail, så man en anden gang kan eftervise købet, uanset om du er på gaveindkøb til en dreng eller pige.

Levering til din lejlighed eller hus eller til din arbejdsplads

Trustpilot fremskaffer en række solide genveje til at vurdere ganske mange forhenværende kunders domme og af den grund anbefales det, at du efterforsker online forhandlerens bedømmelser forinden du shopper.

Facebook tilbyder dig tilsvarende tilpas gode chancer for at få indsigt i e-shoppens pålidelighed. Foruden det møder vi mange internet foretagender som gør det muligt at forfatte en anmeldelse af virksomhedens service, som på samme måde burde tages i brug til at afveje tidligere kunders oplevelser.

Denne hjemmeside er finansieret af annoncer. Vi arbejder tæt sammen med nogle forskellige webshops i form af at vi præsenterer firmaernes tilbud, og får godtgørelse når en bruger fra vores hjemmeside realiserer en handel.

Viden angående produkter og netshops opdateres løbende, men vi kan ikke stilles ansvarlig for modifikationer der er iværksat efter seneste opdatering af de viste informationer.