E-handler foreslår flere løsninger til levering

Adskillige online virksomheder tilbyder efterhånden flere leveringsformer. Den mest populære er for nærværende at få leveret til en pakkeshop, så du selv kan hente din ordre når du har mulighed for det. Løsningen er nemlig særligt problemfri, og tit tillige den mindst kostelige leveringsudgave.

Du bør ydermere beslutte dig for at bestille levering hjem til dig eller til adressen på dit arbejde. Løsningen er gennemsnitligt en tand mindre prisbillig, men desuden ualmindeligt gnidningsløs. Den mest betalelige fragtløsning er uden tvivl selv at hente varerne, men det afhænger af at du bor med kort afstand til e-butikkens lager.

En hel del netbutikker reklamerer med levering efter en enkelt hverdag på en lang række varenumre, men vær opmærksom på at det beroer på at handlen gemmenføres inden et nøjagtigt klokkeslæt, med hensynstagen til at de har en chance for at nå at få ordren betjent inden de lageransatte drager hjemad.

Diverse forskellige fragtmetoder

Det er i dag ret let gængeligt for folk at sammenligne priser (via fx PriceRunner) på forskellige internet foretagender og til tak har en hel del e-firmaer fundet det uundgåeligt at tvinge udsalgspriserne på en række af deres varer – til babyer og børn, og ligeledes også til voksne – markant, og endda nogle gange garantere gratis fragt.

Det kan dog alligevel være lukrativt at undersøge diverse internet webshops efter udsalg forinden du placerer ordren, sådan at man er velinformeret til at modtage den bedste pris.

Du må alligevel være omhyggelig med, at i tilfælde af at en e-forretning udbyder produkter til en pris der kan virke ubegribelig lav, kunne det undertiden være et signal om en uærlig internet handler. Køb med gængse betalingskort er i hvert fald dækket ind under en forordning, der støtter dig som køber imod uægte firmaer på nettet.

Generelt foreslår vi kortkøb eller mobilbetaling. Alternativt kan du drage nytte af en afbetalingsordning fra fx ViaBill, i tilfælde af at du har i sinde at klare omkostningerne i flere bidder.

Inden nogen køber i en shop kunne de de facto have øje for dens vilkår, det er dog typisk ikke videre interessant.

En nemmere løsning kunne derfor være at undersøge om e-forhandleren er e-mærket, hvilket typisk er en garanti for at e-forhandleren understøtter de danske regler, foruden at e-forretningen regelmæssigt overvåges af fagfolk som forstår reglerne på området. Dette er desuden din chance for bistand, hvis du skulle få vanskeligheder med dit indkøb. Link til mere information.

Tilmed stiller vi forslag om at man er oppe på mærkerne omkring de elementære vedtægter der kan have betydning for transaktionen, f.eks. hvilken ombytningsret hjemmesiden benytter. Her er det på samme måde essesentielt, at man altid bevarer sin købsbekræftelse, således man i fremtiden vil kunne bevidne sin ordre, uafhængig om du efterspørger produkter til en dame eller herre.

Undersøges af eksperter som er meget fortrolige lovene på området

Trustpilot indebærer nogenlunde strålende løsninger til at granske en hel del eksisterende brugeres reflektioner og derved er det fornuftigt, at du besigtiger internet forhandlerens ratings inden du bestiller.

Facebook indebærer lignende sådan set strålende genveje til at få en idé om online forretningens popularitet. I øvrigt ser vi endda internet butikker som tilbyder folk at formulere en kritik af deres købsoplevelse, hvilket ligeledes kan anvendes til at danne dig et indtryk af tidligere kunders oplevelser.

Denne hjemmeside finansieres af reklamer. Vi samarbejder med diverse e-forhandlere eftersom vi introducerer deres varer, og modtager betaling for så vidt den besøgende vi sender videre udfører en handel.

«
»