7876 8672 - Denne side er et produktkatalog og linker til shops med produkterne [email protected]
Vælg en side

En masse online forretninger frembyder til alt held flere løsninger til levering. En af de mest anvendte er i vore dage at få leveret til en pakkeshop, fordi du dermed nemt kan hente ordren på et selvvalgt tidspunkt. Fragtmetoden er nemlig ret så uproblematisk, samt typisk endda den mindst kostelige leveringsudgave.

Du burde ydermere tænke over at få varerne leveret til din bopæl eller til adressen på dit arbejde. Fragtmetoden er oftest en tand mindre prisbillig, men ydermere ret ukompliceret. Den mindst kostelige fragtmetode kan ikke benægtes at være at hente pakken selv, men det stiller krav om at du lever nærved online virksomhedens lager.

Leveringsdygtigheden kan vise sig at være rigtig afgørende når man behøver produktet inden for kort tid, så af den grund er det ret centralt at vi studerer den forventede leveringsdato for den aktuelle vare.

En del firmaer på nettet stiller garanti om levering på næste hverdag på deres favorit varer, men som ikke desto mindre er underforstået at du bestiller forinden et konkret tidspunkt, sådan at de har udsigt til at kunne nå at få bestillingen betjent før pakkemedarbejderne tager hjem.

Se om e-firmaet er støttet af e-mærket

Det er særdeles fremkommeligt for os alle at finde frem til de bedste priser fra forskellige netbutikker på https://www.itilbud.dk og ergo har en lang række forhandlere på nettet fundet det uundgåeligt at reducere salgspriserne på deres varer – til juniorer, samt også til mænd og kvinder – betydeligt, og endda nogle gange love fri fragt.

Det kan dog imidlertid være indbringende at efterprøve flere e-forhandlere efter rabat før du gennemfører din handel, sådan at du er sikker på at modtage den mest attraktive pris.

Man bør dog være opmærksom på, at ifald en internet forhandler reklamerer bedst i test varer for en pris der kan virke hamrende tiltalende, så burde det undertiden være et signal om en svindel internet shop. Bestillinger med kort er heldigvis omfattet af en lovbestemmelse, der beskytter en overfor svindlende webshops.

Vi anbefaler generelt kortbestillinger eller MobilePay. Som alternativ kunne du anvende en afbetalingsløsning fra fx ViaBill, for så vidt du har i sinde at afbetale betalingen senere.

En sikkerhed for at e-firmaet adlyder de opstillede regler

Inden folk køber i en netshop kunne de helt sikkert studere netshoppens betingelser, det er dog uden tvivl ikke videre spændende.

Et alternativ kan derfor være at granske om internet forhandleren er godkendt af e-mærket, grundet at det skulle være en forsikring om at netbutikken opererer i overensstemmelse med de danske love, udover at internet selskabet tit ses til af fagmænd der er meget fortrolige de gældende love. Det giver dig lejlighed til at blive hjulpet, ifald du oplever besvær som følge af din ordre.

Leveringsdygtigheden er vældig afgørende

Trustpilot resulterer i nogle gode løsninger til at finde ud af en længere række eksisterende forbrugeres domme og derfor stiller vi forslag om, at du læser online forhandlerens omtaler før du placerer din ordre.

Facebook leverer lignende evigt værdifulde genveje til at få indsigt i e-forhandlerens troværdighed. Herinde er der en række internet forretninger hvor man kan offentliggøre en evaluering af deres køb, hvilket også burde tages i brug til at fornemme kundernes tilfredshed.

Denne hjemmeside er finansieret af indtægter fra reklamer. Vi har et tæt samarbejde med en del butikker på nettet hvori vi promoverer deres tilbud, og indtjener kommission om en af vores brugere gennemfører en transaktion.

Viden vedrørende varer og e-forhandlere opretholdes ofte, men vi påtager os intet ansvar for reguleringer der er blevet udført efter at vi senest opdaterede hjemmesidens informationer.